Quantcast
Channel: Trebinje Danas - Svijet
Viewing all 2028 articles
Browse latest View live

Talična kafana u Hercegovini: Gazda udao šest konobarica!

$
0
0
Talična kafana u Hercegovini: Gazda udao šest konobarica!

Na dvadesetak kvadrata, u bivšoj ljubinjskoj industrijskoj zoni, smještena je skromna kafanica. Iako djeluje sasvim obično, ona ima svoju priču. Hercegovci je nazivaju najsrećnijom kafanom u njihovom kraju, a kako i ne bi kad su se sve konobarice koje su ovdje ikada radile, srećno udale.

Vlasnik ovog skromnog bifea je Nenad Krunić poznatiji kao Nešo, pa tako i ovaj ugostiteljski objekat nosi ime bife "Kod Neše". Nešinu kafanicu nije bilo teško naći, jer nema Ljubinjca koji nije čuo za njenu priču. Kroz smijeh zbijaju šale da u ovom malom mjestu već odavno kruže priče da neudate djevojke koje žele da nađu sreću u braku, odlaze i traže posao u bifeu "Kod Neše".

- Ovu kafanicu otvorio sam prije 16 godina, radi svoje kćerke koja je bila bez posla, i eto opstala je do danas. Sve djevojke koje bi ovdje počele da rade, igrom slučaja, bile su neudate, a nakon nekog vremena pozvale bi me na svadbu, udale se i otišle - priča ovaj Ljubinjac.

Prva djevojka koje se udala iz Nešine kafane bila je upravo njegova kćerka Olga, a nakon nje uslijedile su Slađana, Milica, Zorica, Maja i posljednja Dragana.

- Kod nas je radilo šest konobarica i sve su se udale. Neke su otišle u Trebinje, neke u Bileću, a ima i onih koje su ostale ovdje u Ljubinju. Kako sam čuo, sve su srećne i zadovoljne i imaju djecu i lijepe brakove. Ako udamo i sadašnju konobaricu, mladu Zoricu, onda ću biti siguran da zaista imam najsrećniju kafanu u Hercegovini - priča Nešo kroz smijeh.

Neke od djevojaka već su imale momke kada su počele da rade kod Neše, a neke su svoje buduće muževe upoznale tek kasnije.

- Sve su to bili fini momci koji im nikada nisu dosađivali. Poneki bi navratio, a neki se nisu nikada pojavljivali, da ih ne bi ometali dok rade - kaže Nešo. Oni koji su pomislili da je ovo klasična kafana u kojoj se radi do sitnih sati, prevarili su se. Nešine radnice radile su samo prvu smjenu od sedam do 15 časova. Imale su svaku nedjelju slobodnu i pravo na godišnji odmor, a pravila ponašanja jasno su se znala.

- Nisu radile u večernjim satima kada su ljudi malo nezgodni i kada alkohol uzima danak. Prema njima sam se odnosio kao prema svojoj kćerki, jer i ona je, kao što sam rekao, radila ovdje. Trudio sam se da budem korektan prema tim djevojkama, a nemam, vala, ni ja pravo nijednoj od njih da uputim bilo kakvu zamjerku. Svaka me je slušala i svaka je pošteno radila svoj posao. Ovo je malo specifična radnja, prostor je dosta oskudan i ograničen, ali one su bile srećne i nasmijane. Nijedna nije dala otkaz prije udaje. To je bio jedini razlog zbog kojeg su odlazile - priča naš sagovornik.

Od Nešine najmlađe konobarice Zorice zavisi da li će ova kafana zadržati epitet najsrećnije u Hercegovini. Stidljiva Zorica nije željela da nam otkrije da li je kod ovog Ljubinjca počela da radi da bi našla sreću u ljubavi ili samo radi posla. Momka trenutno nema, ali s obzirom na to da je počela da radi u ovoj taličnoj kafanici, ne sumnjamo da će ga uskoro naći. Iako će mu još jedan rastanak teško pasti, njen gazda Nešo kaže da joj želi svu sreću te da krene stopama svojih prethodnica.

Press RS / Neda Dreč


Dom zdravlja Gacko: Zbog neisplaćenih plata jednočasovni štrajk upozorenja

$
0
0
Dom zdravlja Gacko: Zbog neisplaćenih plata jednočasovni štrajk upozorenja

Radnici Doma zdravlja Gacko danas su stupili u jednočasovni štrajk upozorenja zbog neisplaćenih plata i doprinosa, kao i stanja u kojem se nalazi ova zdravstvena ustanova.

U štrajk su stupili članovi Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i Sindikata ljekara, dok u obustavi rada ne učestvuje manji broj članova Granskog sindikata.

Predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu Radenko Mučibabić rekao je novinarima da radnicima ove zdravstvene ustanove nisu uplaćeni doprinosi za skoro 30 mjeseci, a posljednju neto platu primili su za mart.

On je najavio da će i narednih dana biti organizovan jednočasovni štrajk da bi se skrenula pažnja nadležnih na probleme u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Predsjednik Sindikata ljekara Doma zdravlja Gacko Zlatan Ivković kaže da teška situacija u ovoj zdravstevnoj ustanovi traje već nekoliko godina, te da je zakazala Opština Gacko od koje, kako kaže, imaju samo moralnu, ali ne i finsijsku pomoć.

"Na godišnjem nivou od Opštine već godinama dobijamo samo 100.000 KM što je premalo za sve obaveze koje moramo da servisiramo", istakao je Ivković.

On smatra da menadžment Doma zdravlja ulaže velike napore da smanji troškove, ali da ne mogu sami da se izbore bez pomoći Opštine, ali i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite i Fonda zdravstvenog osiguranja.

Ivković kaže da nije problem što kasne tri plate već što se nastavlja neredovnost u isplati.

Direktor bolnice Vera Govedarica rekla je Srni da se problemi ne mogu stavljati "pod tepih" i da bi svi, bez obzira na političku pripadnost, trebalo da sjednu za sto i da se vidi kako se može pomoći da zdravstveni sistem bude održiv.

"Nemamo novca za plate, a ne možemo ni da servisiramo obaveze", kaže Govedarica, dodavši da je situacija u ovoj zdravstvenoj ustanovi veoma teška.

U Domu zdravlja Gacko optužuju i predsjednika Granskog sindikata zdravstva Milenka Granulića da im je svojim "djelovanjem" zatvorio vrata institucija gdje bi mogli da se obrate za pomoć.

SRNA

Nevesinje: Sutra početak obilježavanja ustanka

$
0
0

U Nevesinju sutra počinje dvodnevno obilježavanje 140 godina od početka ustanaka u Hercegovini - "Nevesinjske puške", najavio je danas predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Milenko Savanović.

Savanović je podsjetio da je prvi ustanak protiv otomanske vlasti podignut na teritoriji Nevesinja 1875. godine, a da je njegova posljedica bio Berlinski kongres 1878. godine.

On je naveo da je druga "Nevesinjska puška", poznata kao "Uloški ustanak" počela 1882. godine napadom na žandarmerijsku stanicu u Ulogu.

"Neposredni povod ovog ustanka bio je `vojni zakon` o obaveznom služenju vojnog roka mladića iz BiH koji su bili dužni da brane granice tadašnje Habzburške monarhije", rekao je novinarima u Banjaluci Savanović, koji će prisustvovati obilježavanju ovog istorijskog događaja.

On je naveo da je treći ustanak bio 1941. godine i da je poznat kao "Nevesinjska antifašistička puška".

Programom obilježavanja predviđeno je da u Nevesinju sutra, na Trgu nevesinjske puške, u 20.00 časova bude otvorena izložba slika na kamenu "Hercegovačkih ustanika", u 20.30 časova obraćanje zvaničnika, a u 21.00 čas umjetnički program.

U subotu, 11. jula, u selu Krekovi u 10.00 časova biće služen parastos, a u 10.20 časova položeni vijenci na spomen-obilježju poginulim ustanicima.

Srna

Nevesinjski ustanici predstavljeni u kamenu

$
0
0
Nevesinjski ustanici predstavljeni u kamenu

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović otvorio je u Nevesinju izložbu portreta "Heroji Hercegovine", autora Biljane Ristić koja je na kamenim pločama oslikala najviđenije junake Hercegovačkog ustanka.

Na kamenu je predstavljeno 20 hercegovačkih ustanika i holandski dobrovoljac - grofica Žana Merkus koja je tokom ustanka dala nemjeriv doprinos.

Izložba u nevesinjskoj Gradskoj galeriji upriličena je povodom 140 godina od obilježavanja "Nevesinjske puške".

Ministar Savanović izrazio je zadovoljstvo što ima čast da otvori izložbu slavnih i čestitih predaka - boraca "Nevesinjske puške", čiji potomci treba da se sjećaju slavne prošlosti.

On je istakao da u ovom projektu već tri godine učestvuje Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite zajedno sa opštinom Nevesinje, Ministarstvom spoljnih poslova Srbije, vojvođanskim Sekretarijatom za privredu, Boračkom organizacijom opštine Nevesinje i Udruženjem "Hercegovaca" u Srbiji.

O slavnim vojskovođama večeras je govorila i Nataša Gligorić, praunuka Pera Tunguza, nevesinjskog harambaše.

Srna

Hercegovački ustanici upalili plamen koji Srbi treba da čuvaju

$
0
0
Hercegovački ustanici upalili plamen koji Srbi treba da čuvaju

Nevesinjska puška" jedan je od najznačajnijih datuma koji se obilježavaju na području Republike Srpske jer su prije 140 godina hrabri hercegovački ustanici upalili plamen koji srpski narod treba da njeguje, čuva i prenosi budućim generacijama, rekao je predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Milenko Savanović.
Savanović je večeras u Nevesinju, na centralnoj svečanosti obilježavanja 140 godina od hercegovačkog ustanka poznatog kao "Nevesinjska puška", najavio da će nadležno ministarstvo, s obzirom na razmjere ustanaka u Hercegovini, pokrenuti inicijativu Ministarstvu za rad i socijalnu politiku Srbije da datum "Nevesinjske puške" zajednički obilježavaju, izražavajući nadu da će to dvije vlade verifikovati.

Podsjećajući na hrabre hercegovačke ustanike koji nisu žalili živote za slobodu, on je istakao da je sudbina ovih prostora bila takva da se sloboda krvlju morala plaćati.

"S pravom se smatra da je hercegovački narod prvi koji je digao zastavu protiv fašizma. Sudbina srpskog naroda je da mora da se bori i krv proliva za slobodu", rekao je Savanović koji je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

On je dodao da je nevjerovatno da slobodarski srpski narod nije verifikovan kod velikih sila koje su krojile sudbinu i karte svijeta.

Savanović je napomenuo da su se Srbi borili samo za svoje pravo na postojanje i opstajanje i pravo na svoje prostore, zaštitu nejači od onih koji su kroz istoriju napadali ove prostore.

"Iz ovog slobodarskog mjesta poručujemo svim političarima da paze kakve odluke donose, jer one znače sudbinu ovog naroda i takve odluke mogu da budu loše po srpski narod, posebno za onaj koji je cijeli svoj život bio na strani slobode i za tu slobodu dao velike žrtve", naglasio je Savanović.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Duško Miletić poručio je da obilježavanje 140 godina od prve nevesinjske puške treba da bude putokaz za budućnost i da podsjeća kako se srpski narod uvijek u prošlosti morao izboriti za svoju slobodu.

"Sjećanjem na prvu nevesinjsku pušku i na sve ostale bitke našeg naroda, a posebno na odbrambeno-otadžbinski rat, čuvamo i jačamo Republiku Srpsku, jer samo nam je ona garant opstanka na ovim prostorima i garant naše budućnost", naglasio je Miletić.

On je istakao da je srpski narod poznat kao narod koji je, možda od svih naroda u Evropi, pa i na cijeloj planeti, najduže i najupornije ratovao za pravo na život, za pokoljenja koja dolaze.

"Neki narodi nisu ni postojali toliko dugo koliko smo mi ratovali. Naša sloboda se mjeri vijekovima stradanja i žrtvovanja", rekao je Miletić i dodao da je najduže trajala borba protiv Osmanlija.

On je naveo da u Nevesinju još ima potomaka vojvode Petra Radovića i drugih nevesinjskih prvaka koji su opalili i podigli nevesinjsku pušku, te svojim puškama i slobodarskim srcem uzburkali cijelu Evropu.

Miletić je poručio da će Boračka organizacija učiniti sve da se "izravnaju računi" i da se neke institucije "natjeraju“ da rade ipsravno.

"Najprije mislim na Tužilaštvo i Sud BiH za ratne zločine. Neće moći kao do sada da se samo na Srbima dokazuju i Srbi i nazovi Srbi i Bošnjaci i Hrvati i ini stranci koji su ovdje došli sa predrasudama i instrukcijama", rekao je Miletić.

Goste je pozdravio i načelnik opštine Nevesinje Momčilo Šiljegović koji je ukazao na značaj "Nevesinjske puške" i na hrabrost ustanika i vojskovođa.

Nakon obraćanja na centralnoj svečanosti, kojoj je prisustvovalo više stotina građana među kojima i potomci slavnih nevesinjskih ustanika, priređen je bogat kulturno-umjetnički program.

U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i opštine Nevesinje sutra, drugog dana manifestacije, kod Spomenika nevesinjskim ustanicima u Krekovima u 10.00 časova biće služen parastos, a nakon toga će republičke i opštinske delegacije položiti cvijeće.

Tokom saborovanja u Krekovima biće priređena takmičenja u sokolskim disciplinama - bacanje kamena s ramena, potezanje konopa i potezanje klipa.

Potomci nevesinjskih ustanika više od jednog vijeka okupljaju se da bi se prisjetili hrabrosti junaka koji su se odvažili da se suprotstave tada velikoj svjetskoj sili - Turskoj carevini.

Prije 10 godina u obilježavanje ovog značajnog datuma iz srpske istorije uključio se i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, čime je ova svetkovina u Nevesinju dobila republički značaj.

Ustanak "Nevesinjska puška" podignut je na području opštine Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti, a ubrzo se proširio.

Ustanike su tada oružjem i dobrovoljcima podržale kneževine Crna Gora i Srbija, što je dovelo do otpočinjanja srpsko-turskog rata i nastanka takozvane Velike krize.

Posljedica ovog ustanka i ratova koji su vođeni protiv Otomanske imperije bio je Berlinski kongres 1878. godine na kojem su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja, dok je Austro-Ugarska na 30 godina okupirala BiH, koja je bila u sastavu Otomanske imperije.

U okviru manifestacije biće obilježena još dva značajna događaja iz istorije nevesinjskog kraja - druga "Nevesinjska puška" koja je ispaljena januara 1882. godine protiv Austro-Ugarske monarhije i treća ispaljena u junu 1941. godine u borbi protiv fašizma.

Srna

Parastos i polaganje vijenaca na spomen obilježje u Krekovima

$
0
0
Parastos i polaganje vijenaca na spomen obilježje u Krekovima

- U okviru obilježavanja 140 godina od hercegovačkog ustanka poznatog kao "Nevesinjska puška" danas će u selu Krekovi, kod Nevesinja, biti služen parastos i položeni vijenci na spomen-obilježje poginulima u ustancima u Hercegovini.
Parastos će biti služen u 10.00 časova, a polaganje vijenaca planirano je za 10.20 časova.

Manifestacija se održava u organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i opštine Nevesinje.

Tokom saborovanja u Krekovima biće priređena takmičenja u sokolskim disciplinama - bacanje kamena s ramena, potezanje konopa i potezanje klipa.

Potomci nevesinjskih ustanika više od jednog vijeka okupljaju se da bi se prisjetili hrabrosti junaka koji su se odvažili da se suprotstave tada velikoj svjetskoj sili - Turskoj carevini.

Prije 10 godina u obilježavanje ovog značajnog datuma iz srpske istorije uključio se i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, čime je ova svetkovina u Nevesinju dobila republički značaj.

Ustanak "Nevesinjska puška" podignut je na području opštine Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti, a ubrzo se proširio.

Ustanike su tada oružjem i dobrovoljcima podržale kneževine Crna Gora i Srbija, što je dovelo do otpočinjanja srpsko-turskog rata i nastanka takozvane Velike krize.

Posljedica ovog ustanka i ratova koji su vođeni protiv Otomanske imperije bio je Berlinski kongres 1878. godine na kojem su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja, dok je Austro-Ugarska na 30 godina okupirala BiH, koja je bila u sastavu Otomanske imperije.

U okviru manifestacije obilježavaju se i još dva značajna događaja iz istorije nevesinjskog kraja - druga "Nevesinjska puška" koja je ispaljena januara 1882. godine protiv Austro-Ugarske monarhije i treća ispaljena u junu 1941. godine u borbi protiv fašizma.

Srna

Savanović: Srpski narod da bude svjestan velike žrtve svojih predaka

$
0
0
Savanović: Srpski narod da bude svjestan velike žrtve svojih predaka

Foto Galerija: 

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je danas u Krekovima kod Nevesinja, gdje je ispaljena prva "Nevesinjska puška", da srpski narod mora biti svjestan svoje istorije i žrtve koju su dali hrabri ustanici za slobodu svojih potomaka.
Savanović je na obilježavanju 140 godina od podizanja ustanka u Hercegovini - "Nevesinjska puška" istakao da su Krekovi sveto mjesto, jer je na njemu dignut ustanak protiv Otomanske imeperije, kada su hrabri ljudi Hercegovine - junaci i harambaše shvatili šta je sloboda ne žaleći za nju i živote položiti.

"Ovo je mjesto sa koga treba poslati poruku svim generacijama da je istorija i tradicija srpskog naroda burna, posebno u borbi za slobodu i da je sloboda nešto što se ne može kupiti ni zadati, te da se kroz istoriju za nju krv prolivala", rekao je Savanović.

On je poručio da srpski narod mora biti svjestan svoje istorije, da je mora dobro proučiti i u sebe usaditi, te u svakom momentu biti svjestan velike žrtve svojih djedova i pradjedova.

"Zbog svega učinjenog, sve odluke koje donose političari moraju biti u funkciji slobode, a ne da se donosu pogrešne koje mogu dovesti do neželjenih događaja i svega onog što nije dobro i ono što smo kroz istoriju proživjeli", poručio je Savanović i naglasio da je sloboda nešto što je sveto i pretpostavka za održiv život.

Načelnik opštine Nevesinje Momčilo Šiljegović istakao je da puno znači kada se okupi veliki broj potomaka i gostiju u Krekovima - svetom Nevesinjskom mjestu, napominjući da je posebno važno što ova manifestacija ima republički značaj.

"To nam dokazuje da ti vojnici i hrabre vojvode prije 140 godina nisu uzalud ginuli i da se priznaje borba za slobodu za koju su se borili u prvoj, drugoj i trećoj Nevesinjskoj pušci", dodao je Šiljegović.

Obilježavanju "Nevesinjske puške" prisustvovala je Nataša Gligorić, praunuka nevesinjskog harambaše Pere Tunguza, koja je istakla da su se potomci hrabrih junaka okupili na mjestu odakle je krenula "Nevesinjska puška", da ih nisu zaboravili i da neće dozvoliti da paučina zaborava prekrije njihova imena, njihove grobove i da nikada neće zaboraviti njihova herojska djela.

"Ovdje smo da im kažemo da je ono što su učinili za nas neizmjerno, ogromno i da su oni junačine", istakla je Gligorićeva, koja živi u Beogradu, ali svake godine dolazi na obilježavanje "Nevesinjske puške".

Ona je rekla da rečenica "Braćo Srbi i sestre Srpkinje treba nam sloga", koju je njen pedjed Tunguz izgovorio, treba vječno da živi, "jer dok je sloge biće nas i trajaćemo".

Nevesinjski sveštenik Aleksa Zubac istakao je da se Srbi trebaju moliti za one koji su svoje živote dali za slobodu i krst časni i one koji su omogućili da njihovi potomci u miru i slobodi žive u Republici Srpskoj.

"Ne smijemo zaboraviti one junake koji leže po cijeloj srpskoj zemlji, oni znaju zašto su živote dali, a naše je da u slozi živimo i da ih ne zaboravimo, a potomstvu da damo sreću i napredak", rekao je Zubac.

U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske i opštine Nevesinje, kod Spomenika nevesinjskim ustanicima u Krekovima služen je parastos, nakon čega su republičke i opštinske delegacije položiti cvijeće.

Tokom saborovanja u Krekovima, priređeno je takmičenja u sokolskim disciplinama - bacanje kamena s ramena, potezanje konopa i potezanje klipa.

Potomci nevesinjskih ustanika više od jednog vijeka okupljaju se da bi se prisjetili hrabrosti junaka koji su se odvažili da se suprostave tada velikoj svjetskoj sili – Turskoj carevini.

Prije deset godina u obilježavanje ovog značajnog datuma iz srpske istorije uključio se i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, čime je ova svetkovina u Nevesinju dobila republički značaj.

Ustanak "Nevesinjska puška" podignut je na području opštine Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti, a ubrzo se proširio.

Ustanike su tada oružjem i dobrovoljcima podržale kneževine Crna Gora i Srbija, što je dovelo do otpočinjanja srpsko-turskog rata i nastanka takozvane Velike krize.

Posljedica ovog ustanka i ratova koji su vođeni protiv Otomanske imperije bio je Berlinski kongres 1878. godine, na kojem su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja, dok je Austro-Ugarska na 30 godina okupirala BiH, koja je bila u sastavu Otomanske imperije.

U okviru manifestacije biće obilježena još dva značajna događaja iz istorije nevesinjskog kraja - druga "Nevesinjska puška", koja je ispaljena januara 1882. godine protiv Austro-Ugarske monarhije i treća ispaljena u junu 1941. godine u borbi protiv fašizma.

Manifestaciji u Krekovima prisustvovali su izaslanik predsjednika Republike Srpske, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Duško Miletić, narodni poslanici, predstavnici hercegovačkih opština, potomci stradalih i drugi gosti.

Srna

Promovišu rok festival vozeći Renault 4

$
0
0
Promovišu rok festival vozeći Renault 4

Foto Galerija: 

Promocija ovogodišnjeg "Lake festa", rok festivala koji održava u Nikšiću na jezeru Krupac krenula sinoć iz Trebinja i to na specifičan način. Naime, organizatori su odlučili da promovišu festival obilazeći gradove u regiji u starim vozilima Renault 4.

Pored Trebinja, slična promocija ovog festivala održaće se i u Mostaru, Banjoj Luci, Doboju i Sarajevu. Inače, festival će se ove godien održati od 11. do 16. avgusta u Nikšiću, a organizatori očekuju više desetina hiljada posjetilaca.

www.trebinjedanas.com


Požari u Hercegovini pod kontrolom

$
0
0
Požari u Hercegovini pod kontrolom

Stanje na požarištima u Hercegovini od jutros je stabilno i pod kontrolom, saopšteno je iz Uprave Civilne zaštite Republike Srpske.

Iz Civilne zaštite ističu da za sada nije bilo potrebe za dejstvo helikoptera, uz napomenu da na požarištu dežura 50 ljudi koji kontrolišu i prate liniju požara da bi spriječili ponovno veće aktiviranje vatre.

Na području opštine Gacko nema bitnijih promjena kada je riječ o požarima.

Požar kod sela Kazanci je ugašen.

Vatra na otvorenom nepristupačnom terenu i dalje je aktivna na lokalitetu sela Dunići i Danići, trenutno je pod kontrolom, a vatrogasci prate liniju požara.

Srna

Na prelazu Ivanica čekanje jedan sat

$
0
0
Na prelazu Ivanica čekanje jedan sat

Na graničnom prelazu Ivanica na prelazak granice čeka se oko jedan čas, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 20 minuta.

Iz Auto-moto saveza Republike Srpske podsjećaju da je zbog radova u Hrvatskoj na graničnom prelazu Brčko-Gunja na snazi zabrana saobraćaja za teretna vozila.

Srna

Budućnost "Vodovoda" dovedena u pitanje

$
0
0
Budućnost "Vodovoda" dovedena u pitanje

Odbornici Skupštine opštine Bileća nisu podržali prijedloge za rješavanje višemilionskog duga bilećkog „Vodovoda“ prema “Elektro-Hercegovini”, čime je budućnost tog javnog preduzeća ponovo dovedena u pitanje.Sve što su se dogovorili predstvanici bilećkog Vodovoda i Opštine sa rukovodstvom "Elektro-Hercegovine” i “HET-a” sredinom juna oko riješavanja duga od 7 miliona maraka palo je u vodu nakon odluke odbornika skupštinske većine da se ne usvoje ponuđeni prijedlozi.

A neki od prijedloga su da “HET” uloži najmanje 2 miliona maraka u saniranje i revitalizaciju izvorišta i kritičnih dijelova mreže.

Da „Vodovod“ odmah potpiše ugovor sa „Elektrohercegovinom“ o snabdijevanju električnom energijom i time preuzme obavezu plaćanja računa za tekuću potrošnju počevši od jula 2015. godine.

Da se od Vlade RS zatraži saglasnost za otpis kamata za navedeni dug, zatim da HET avansno opštini Bileća uplati naknadu za potopljeno zemljište u iznosu od 2 miliona maraka koja se odnosi na narednih deset godina, a koju će opština, kao osnivač „Vodovoda“, preko istih jednokratno uplatiti na ime dijela duga od „Elektrohercegovine“.

Slavko Dangubić, odbornik DNS-a i član Uprave „Elektrohercegovine“, tvrdi da se skupštinksa većina nije usaglasila jer se ne može usaglasiti ni oko raspodijele fotelja u opštini, a da je “Vodovod” praktično žrtva te političke igre.

„Nažalost juče zbog određenih kadrovanja u Bileći, to je više nego jasno i evidentno i biće evidentno građanima Bileće, zbog neusaglašenog kadrovanja skupštinske većine u Bileći, potpuno neočekivano predsjednik Skupštine opštine Ljubo Vuković nije obezbijedio većinsku podršku iako je sam učestvovao u tim razgovorima zajedno sa svojim bratom, Radovanom, narodnim poslanikom“, kaže Dangubić.

Uprava „Elektrohercegovine“ nije se odlučila da odmah ponovo blokira račun „Vodovodu“, ali je pitanja trenutka kada će se predomisliti.

„Nismo danas donijeli odluku o ponovnoj blokadi, što je ta pružena ruka da se presabaru, ali i to ima svoj vijek trajanja“, dodao je Dangubić.

I u bilećkom „Vodovodu“ iznenađeni su odlukom odbornika.

„Iskreno se nadam da će u narednom periodu kada se malo bolje razmisli o svemu ovome i kad se vidi da ipak Opština na ovaj način neće biti oštećena, nego naprotiv da će se ići u nekom pravcu da JP „Vodovod“ stekne uslove da bude samoodrživo preduzeće“, naveo je Borislav Vukoje, direktor „Vodovoda“ Bileća.

Jedna od mjera za oparavak „Vodovoda“ već je na snazi od 1. jula, a to je poskupljenje cijene vode od 50 odsto za građane, koji ne kriju razočaranje zbog novog udara na njihov džep.

Naredna sjednica Skupštine opštine Bileća planirana je za deset dana, a da li će se do tada odbornici usaglasiti to tek ostaje da se vidi.

(BN TV)

Bileća u mraku i bez vode

$
0
0
Bileća u mraku i bez vode

Prošle noći, dvadeset minuta iza ponoći u opštini Bileća došlo je do totalnog nestanka električne energije. Ova opština bez struje je bila sve do maloprije ali i dalje jedan dio grada nema struju. Sam nestanak električne energije izazvao je i nestanak vode tako da je Bileća prošlu noć bila u kolapsu.
U Elektro-Hercegovini poslovna jednica Bileća rečeno nam je da je noćas došlo do takozvanog zemljospoja. Električari su i dalje na terenu i rade na otklanjanju ovoga kvara.

Zemljospoj je spoj faznog vodiča sa zemljom u mreži sa izoliranim zvjezdištima energetskih transformatora (zbog tog se obično ne zove kratki spoj već zemljospoj).
Prošla noć je pokazala pravu sliku Bileće ako se ne plati dug za gradsku rasvjetu ali i dug bilećkog Vodovoda.

Herceg TV

Grafit Ratka Mladića na zidu nevesinjske kasarne

$
0
0
Grafit Ratka Mladića na zidu  nevesinjske kasarne

Na zidu bivše vojne kasarne u Nevesinju članovi Udruženja „Ratni veterani Nevesinja“oslikali su grafit sa likom generala Ratka Mladića i citatom „Granice se krvlju crtaju i prekrajaju, a Otadžbina brani svim snagama. Nije mrtav vojnik ako život da braneći Otadžbinu, mrtav je ako izgubi svoje vekovno ognjište“.

Grupa veterana okupila se večeras u parku pored kasarne. Kažu da su se na ovaj korak odlučili revoltirani što se olako zaboravljaju ratni komandanti Vojske RS, dok, kako su rekli, drugi učesnici ratnih sukoba 90-tih veličaju svoje vođe.

Radio Nevesinje

Radnice blokirale ulaz u preduzeće "Nikola Tesla" - intervenisala policija

$
0
0
Radnice blokirale ulaz u preduzeće "Nikola Tesla" - intervenisala policija

Oko stotinu radnica tekstilnog pogona „Nikola Tesla“ blokirale su jutros ulaz u fabriku, nisu dozvolile ostalim radnicama da počnu sa proizvodnjom jer, kako kažu, nisu zadovoljne sa platama sa oko 180 KM za 10 radnih sati, nakon čega je interevenisala i policija.

Nekoliko radnica je u policijskoj stanici dalo izjavu o ovom događaju.

Radnice su se i ovoga puta obratile načelniku opštine Bileća Miljanu Aleksiću.

Prema njegovim riječima mora se naći rješenje za ovu firmu koju treba postaviti na zdrave noge.

„Za više od stotinu bilećkih porodica ovo je jedini izvor prihoda tako da se problem mora riješiti u najkraćem roku“.

Načelnik Bileće je istakao da će uz pomoć republičkih institucija i rukovodstva preduzeća „Nikola Tesla“ u narednom periodu nastojati da riješe višemjesečnu krizu.

„Direktor preduzeća ‘Nikola Tesla’ Dušan Vještica smijenjen je sa ove pozicije, a ko će preuzeti njegove obaveze još uvijek se ne zna“, zaključuje Aleksić.

Radio Bileća

Protest studenata u Bileći: Hoćemo svoje stipendije!

$
0
0
Protest studenata u Bileći: Hoćemo svoje stipendije!

Studenti iz Bileće protestovali su danas zato što im nisu isplaćene stipendije u posljednjih 12 mjeseci. Duguje im se po 1.200 KM, ali tog novca u bilećkoj kasi izgleda nema.


Prebilovci: Organizovan dolazak naroda iz Istočne Hercegovine

$
0
0
Prebilovci: Organizovan dolazak naroda iz Istočne Hercegovine

Načelnici pet istočnohercegovačkih opština - Nevesinja, Gacka, Berkovića, LJubinja i Istočnog Mostara posjetili su danas Prebilovce da bi pomogli u pripremama za osveštanje Hrama Vaskrsenja Hristovog u ovom mjestu koje će biti obavljeno u subotu, 8. avgusta.
Načelnik opštine Gacko Milan Radmilović rekao je Srni da će u subotu iz svih istočnohercegovačkih opština biti organizovan dolazak u Prebilovce da bi što više ljudi moglo da dođe na liturgiju koju će služiti NJegova svetost patrijarh srpski Irinej i da bi odali počast srpskim stradalnicima.

"Ovo je mjesto najvećeg srpskog stradanja u Hercegovini, prvo 1941. godine, a onda 1992. Dali smo moralnu i finansijsku podršku za izgradnju hrama, a nastojaćemo da u subotu dođe što više ljudi", naveo je Radmilović.

Osim njega, Prebilovce su danas posjetili i načelnici Nevesinja Momčilo Šiljegović, Berkovića Nenad Abramović, LJubinja Vesko Budimčić i Istočnog Mostara Radovan Palavestra.

NJegova svetost patrijarh srpski Irinej osveštaće u subotu, 8. avgusta, Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima, kod Čapljine, koji je sagrađen u znak sjećanja na 4.000 Srba iz Donje Hercegovine stradalih od ustaša u Drugom svjetskom ratu, čije su kosti minirane 1992. u spomen-kosturnici u ovom mjestu.

Srna

Patrijarh Irinej osveštao Hram Vaskrenja Hristovog u Prebilovcima

$
0
0
Patrijarh Irinej osveštao Hram Vaskrenja Hristovog u Prebilovcima

Foto Galerija: 

NJegova svetost patrijarh srpski Irinej danas je uz sasluženje brojnih vladika i sveštenstva osveštao Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima, kod Čapljine, koji je sagrađen u znak sjećanja na 4.000 Srba iz donje Hercegovine stradalih od ustaša u Drugom svjetskom ratu i bačenih u jame, a čije su kosti minirane 1992. godine u Spomen-kosturnici u ovom mjestu.

Patrijarh Irinej, sa dvadeset vladika i 200 sveštenika, prethodno je ispred Hrama Vaskrsenja Hristovog dočekao litiju koja je donijela ostatke moštiju Svetih prebilovačkih novomučenika iz Doma kulture u ovom mjestu, gdje su bile smještene posljednjih deset godina.

Patrijarh je simbolično uzeo mali kivot sa moštima Svetih prebilovačkih novomučenika koji je u litiji nošen tri puta oko hrama, u kojem je istovremeno obavljena sahrana moštiju prebilovačkih mučenika.

Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima je sagrađen na mjestu Spomen-kosturnice u koju su 1991. godine sahranjene kosti 4.000 Srba koje su ustaše tokom Drugog svjetskog rata ubile i bacile u 13 hercegovačkih jama. U junu 1992. godine hrvatska vojska minirala je Spomen-kosturnicu.

Po povratku Srba u Prebilovce, nakon 2000. godine, ostaci kostiju prebilovačkih novomučenika su sakupljeni. Stali su u sedam kovčega i one su danas sahranjene u kripti Hrama Vaskrsenja Hristovog koji je urađen po uzoru na Crkvu Hristovog groba u Jerusalimu, koja je simbol Vaskrsenja i simbol života.

Na zidovima Hrama ispisana su imena stradalnika, među kojima i 826 stanovnika Prebilovaca koje je jedno od četiri najstradalnija sela u svijetu u Drugom svjetskom ratu.

Hram u Prebilovcima sagrađen je uz dobru volju, razumijevanje i pomoć predsjednika Srpske Milorada Dodika, ali i zahvaljujući donacijama Srba u dijaspori.

U Prebilovce je jutros stiglo nekoliko hiljada ljudi, među kojima predsjednik Republike Srpske Milorada Dodik, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nedeljko Čubrilović, članovi Vlade Srpske, srpski predstavnici u institucijama BiH, načelnici istočnohercegovačkih opština, narodni poslanici, delegacija iz Vatikana, akademik Matija Bećković, proslavljeni režiser Emir Kusturica i brojne druge zvanice.

U Prebilovcima je u prvim danima avgusta 1941. stradalo 85 odsto življa, mahom žena, djece i staraca.

Oni su, prema svjedočenjima ustaša kojima je 1957. suđeno za ovaj zločin, živi gurnuti u jamu Golubinka kod sela Šurmanci, nadomak Međugorja.

Srpska pravoslavna crkva kanonizovala je mučenike prebilovačke koji se slave 6. avgusta kao Sveti prebilovački novomučenici.

SRNA

Dodik: Prebilovci da zauzmu mjesto koje zaslužuju

$
0
0
Dodik: Prebilovci da zauzmu mjesto koje zaslužuju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je u izjavi Srni da Prebilovci i prebilovačke žrtve moraju zauzeti mjesto u istorijskom pamćenju srpskog naroda koje i zaslužuju.

"Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima nije napravljen da pravi novi razdor, već da podsjeća na istinu", rekao je Dodik Srni u Prebilovcima gdje je danas NJegova svetost patrijarh srpski Irinej osveštao ovaj hram.

Predsjednik Srpske naveo je da su Prebilovci dokaz da želja za eliminacijom srpskog naroda ne prestaje, što dokazuje i činjenica da su potomci onih koji su izvršili strašne zločine 1941. godine ponovo 1992. "ubili" kosti koje su u Prebilovcima bile sahranjene nakon nekoliko decenija ležanja u jamama.

"Vaskrsenje je nemoguće zaustaviti. LJudi okupljeni oko Prebilovaca i oni koji su namjerili da žive ovdje bili su dovoljan razlog da se okupimo i izgradimo Hram Vaskrsenja Hristovog posvećen za više od 4.000 stradalnika koji su ubijeni samo zato što su Srbi", rekao je Dodik Srni.

On je istakao da je nemoguće umanjiti značaj Prebilovaca, jer se to nije uspjelo ni u komunizmu, ni devedesetih godina prošlog vijeka.

Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima, kod Čapljine, sagrađen je u znak sjećanja na 4.000 Srba iz donje Hercegovine stradalih od ustaša u Drugom svjetskom ratu i bačenih u jame, a čije su kosti minirane 1992. godine u Spomen-kosturnici u ovom mjestu.

SRNA

Patrijarh Irinej: Stradanje prebilovačko-jedna od mnogobrojnih golgota srpskih

$
0
0
Patrijarh Irinej: Stradanje Prebilovačko-jedna od mnogobrojnih golgota srpskih

NJegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je u Hramu Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima koji je danas osveštan da niko nije toliko žrtava podnio u posljednjih 100 godina kao srpski narod i da je stradanje u Prebilovcima jedna od mnogobrojnih golgota srpskih.
"U ovoj svetinji novoj i blagoslovenoj počivaju oni kojima je ljudska zloba namijenila strašnu smrt i strašno počivalište u ovoj zemlji Božijoj", rekao je patrijarh u Hramu sagrađenom na mjestu Spomen-kosturnice u koju su 1991. godine sahranjene kosti 4.000 Srba koje su ustaše tokom Drugog svjetskog rata ubile i bacile u 13 hercegovačkih jama, a u junu 1992. godine hrvatska vojska minirala Spomen-kosturnicu.

"Sabrali smo se na ovo sveto mesto u strahu Božijem, u srcima svojim, da se poklonimo svima koji su nevino postradali i nastradali, sa jedinom krivicom koja im je pripisana, ne samo njima, nego mnogo ranije, zato što su bili Srbi pravoslavne vere. To je bila njihova jedina krivica, i slava i hvala Gospodu što im je to jedina krivica, što druge krivice nisu imali", rekao je patrijarh Irinej u besjedi.

On je naglasio da u Prebilovcima nisu stradali samo ljudi, stradali su oni najneviniji - djeca.

"Samo Bog zna koliki je broj tih ljudskih anđela doživeo tu strašnu sudbinu", naveo je patrijarh Irinej.

On je rekao da svete mošti nisu imale mira jer im zloba ljudska, čije je porijeklo u đavolu i satani, nije dala da počivaju u ovom domu Božijem, i doživjeli su drugu smrt, ništa manje strašnu od one prve.

"Mi se danas njima molimo kao svetim mučenicima. Životom svojim i krvlju svojom oni su svedočili veru svoju. NJihovim stradanjem krepimo veru svoju i dobijamo snagu duhovnu. Danas se raduje nebeska Srbija što smo potomci njihovi, našli put njihov i idemo putem njihovim", naglasio je patrijarh.

Patrijarh srpski rekao je da je tom čestitom narodu bilo suđeno da doživi najveću tragediju.

"I danas se pitamo šta se desilo čoveku 20. veka, da se toliko predao zlu? I danas se pitamo šta je to moglo motivisati veliki broj ljudi da budu oruđe zla paklenoga, na silnu mržnju koju je đavo imao od početka na čoveka, i da tragediju doživi jedan narod blagočestiti, koji se nije bavio politikom, nego je obrađivao zemlju Božiju i brinuo o porodici, o dobru ljudi? Iako ne znamo prave razloge vidimo posledice takvog shvatanja i zločina", naveo je Patrijarh.

Prema njegovim riječima, samo Gospod je svjedok kakve je muke podnio taj nevini narod, koga su bacali u jame, gdje su se kuknjava i lelek iz jama čuli 10 dana.

Patrijarh je podsjetio da se mržnja koja se ovdje zacarila 1941. godine nastavila i poslije.

Patrijarh je rekao da malom broju preostalih porodica godinama nije bilo dopušteno da proliju suzu, da zapale svijeću, da svešteničkoj nozi nije bilo dozvoljeno da dođe da se pomoli, da izvrši svešteničku dužnost.

"Prošlo je mnogo vremena dok to nije učinjeno. Za to je bilo potrebno gotovo pola veka. Bogu hvala što je i to omogućeno, da njihovi sveti ostaci počivaju u najsvetijem mestu Božijem. To počivalište pripada svetima koji su život Gospodu žrtvovali, poput mnogih mučenika od početka hrišćanstva do
danas, da u ovom domu Božijem čekaju dolazak Gospoda svoga", istakao je patrijarh srpski.

Patrijarh Irinej je poručio da ne treba osuđivati, već oprostiti.

"I patrijarh Pavle na ovom mestu je rekao da zlo nikada i nikome dobro nije donelo. Moramo oprostiti. Prepustimo sud pravedni Bogu, a ne ljudima. Ono što mi možemo da poželimo jeste da ti zločinci, ako je ostalo nešto dobro u njima, pristupe jedinom putu i načinu da skinu taj teret sa svoje duše i savesti", rekao je patrijarh Irinej.

On je istakao da je blagosloven današnji dan i ova svetinja, i svi čiji je kraj bio u ovim strašnim jamama.

"Jeste velika tuga, ali i velika radost što imamo svoje koji će se za nas moliti pred licem Božijim. Mi se molimo Svetim mučenicima da ne zaborave svoj rod, a rod njihov neće zaboravati njihova imena, njihovo stradanje. Molimo se da Gospod da mir svim narodima, jer je on potreban da osmisli naš život. Neka Gospod poseje ljubav u srca naša, jer se zlo leči dobrotom i ljubavlju, a ne zlom. Neka je večni pokoj i slava svetim mučenicima. Dok je njih opstaćemo na ovom svetu", rekao je NJegova svetost patrijarh srpski Irinej.

Srna

Tenjović: Srbija i srpski narod uvijek za pomirenje

$
0
0
Tenjovć: Srbija i srpski narod uvijek za pomirenje

Izaslanik predsjednika Srbije Tomislava Nikolića Nedeljko Tenjović rekao je danas u Prebilovcima da su Srbija i srpski narod uvijek za pomirenje, te da su predsjednik i premijer Srbije pružili ruku pomirenja.
"Žao nam je što danas ovdje nema hrvatskih i bošnjačkih predstavnika, jer je to način da se vrati pružena ruka pomirenja i otpočne proces pomirenja", rekao je Tenjović Srni.

On je naglasio da je najvažnija poruka iz Prebilovaca da se ovo više nikada ne ponovi.

"Ovo je dan sjećanja na vjerske zločine učinjene od strane NDH. Nažalost, nije postojao nijedan rat, a da Srbi ovdje nisu stradali kao živi ili kao mrtvi", rekao je Tenjović.

Tenjović je naglasio da će Srbija i predsjednik Srbije uvijek biti uz srpski narod, ma gdje bili.

NJegova svetost patrijarh srpski Irinej danas je uz sasluženje brojnih vladika i sveštenstva služio Svetu arhijerejsku liturgiju u Hramu Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima, kod Čapljine, koji je prethodno osveštan.

Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima je sagrađen na mjestu Spomen-kosturnice u koju su 1991. godine sahranjene kosti 4.000 Srba koje su ustaše tokom Drugog svjetskog rata ubile i bacile u 13 hercegovačkih jama. U junu 1992. godine hrvatska vojska minirala je Spomen-kosturnicu.

Srna

Viewing all 2028 articles
Browse latest View live