
Pojedini građani Bosne i Hercegovine koriste najrazličitije prevare da bi došli do nezaslužene prijevremene invalidske penzije, najčešće se koristeći falsifikovanim nalazima poznatih klinika, koji u 99 odsto slučajeva imaju upravo one dijagnoze koje je najteže dokazati, a to su PTSP te razne psihoze.
"Radi se o ljudima koji prave falsifikate i to vrlo vješto. Oni iskoriste memorandum bolnice ili ukradu identitet druge osobe koja je stvarno ležala u bolnici, nakon čega prave nalaz za onog ko im se obratio za prevaru. Trenutno provjeravamo 55 sumnjivih korisnika", kazao je Tihomir Joksimović, portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Posljednji primjeri ovakvog načina dolaska do penzije su trojica muškaraca iz Bileće, Š.Z. (53), M.M. (46) i V.D. (48), koji su pravo na invalidsku penziju ostvarili 2009. i 2010. godine u Filijali Trebinje.
"U ovom slučaju smo imali tri iste dijagnoze frakture potkoljenice. To nam je bilo sumnjivo pa smo nakon provjere dobili i zvaničnu potvrdu iz Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara" Beograd da su te osobe krivotvorile medicinsku dokumentaciju ove ustanove. Nikada nisu bili u bolnici, nisu zavedeni ni u jednu knjigu liječenih, niti knjigu ambulantno pregledanih, a imena ljekara i načelnika odjeljenja su nepostojeća", rekao je Joksimović.
Trojka je pravo na invalidsku penziju ostvarila u periodu za koji se otvoreno sumnja da se do pozitivnih rješenja dolazilo olako, a posebno na području Hercegovine, gdje je procenat invalidskih penzija bio i do 10 odsto veći nego na području ostalih filijala. Svoj trojici penzija je obustavljena, a Fond je pokrenuo proceduru za postupak donošenja rješenja o ukidanju prava na invalidsku penziju i povrata isplaćenih sredstava. Protiv ovih lica biće podnesena i krivična prijava MUP-u RS.
Nešto ranije, u Fondu su dobili potvrdu za šestoricu muškaraca koji su dobili penziju na osnovu lažnih nalaza iz Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" Beograd i Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije.
"Direktori ovih ustanova su nam, kada su pregledali svu dokumentaciju, rekli da te osobe ne samo da nemaju dijagnoze na osnovu kojih su penzionisane, nego i da nikada nisu ni bili u tim ustanovama. Ko god da se bavi ovakvim stvarima, radi to vrlo organizovano i profesionalno i sigurno je da se radi o jednoj ili više grupa koji se bave tim, a ne o ljudima koji su sami falsifikovali nalaze", istakao je Joksimović.
U akciji "Stop prevarama, do penzije pošteno", koju Fond sprovodi od 2012. godine, otkriveno je 300 slučajeva prevare.
Da ova pojava nije slučaj samo kod nas, potvrđuju informacije da se u drugim zemljama dobar dio poslova usmjerava na provjeru penzionera, tako da čak postoje i posebni agenti koji idu po terenu i provjeravaju korisnike penzije.
Nezavisne novine