
U mjestu Stijene iznad sela Rapti na Bobanima jutros je služen pomen pripadnicima Bobanske čete koji su poginuli u Otadžbinskom ratu. Nakon pomena, u prisustvu velikog broja mještana ovog kraja, paroh bobanski Momčilo Pejčić služio je svetu liturgiju u obnovljenoj crkvi Časnog krsta u Raptima.
Nakon povlačenja Jugoslovenske narodne armije i početka velike ofanzive Hrvatske vojske na opštinu Trebinje, na Trojčindan 1992. godine u selu Šćenica, pod komandom vojvode Nedeljka Vidakovića, formirana je Bobanska četa, kao interventna jedinica Trebinjske brigade.
Sa oko 120 pripadnika tokom 1992. godine i cijelog Otadžbinskog rata Bobanska četa odigrala je važnu ulogu u odbrani strateških visova na Bobanskoj visoravni i sprječavanju Hrvatske vojske da se probije do Popovog polja.
U mjestu Stijene iznad sela Rapti jutros je služen pomen za 23 pripadnika Bobanske čete koji su poginuli u Otadžbinskom ratu.
„Pokojni vojvoda Nedeljko Vidaković okupio nas je i organizovao u ljeto 1992. godine za vrijeme najvećih borbi i velike ofanzive na Trebinje i Bobansku visoravan. Nakon neorganizovanog povlačenja jugoslovenske vojske maja 1992. godine, veliki dio visoravni je ostao nezaštićen, i to su iskoristile snage regularne Hrvatske vojske okupiravši i zapalivši veliki broj naših sela. Žestoke borbe vođene su svakodnevno, a posebno se pamte bitke za strateški vrh Zelenikovac, koji je u toku dana po nekoliko puta padao iz ruke i ruku, ali na kraju nismo dozvolili neprijatelju da ovlada tom važnom kotom. Učestvovali smo u svim važnim bitkama na ovom području, a Bobanska četa, kao interventna jedinica, bila je angažovana i na drugim ratištima širom Republike Srpske. Jutros smo došli da odamo počast za 23 naša pripadnika koji su život dali za otadžbinu“, kaže Dragan Beli Ristić, jedan od komandanata Bobanske čete.
Najmlađi pripadnik čete Aleksandar Masleša imao je svega 17 godina kada je poginuo u okolini Boračkog jezera. Aleksandar je nakon završenog drugog razreda srednje škole sa 16 godina dobrovoljno pristupio Bobanskoj četi 1993. godine, a godinu dana kasnije poginuo je na Borcima kod Konjica u rovu zajedno sa slavnim vojvodom Nedeljkom Vidakovićem, kapetanom Draganom Slijepčevićem i majorom Ljubišom Popovićem.
U blizini mjesta gdje su u ljeto 1992. godine poginula tri borca ove jedinice poslije rata podignut je spomenik svim poginulim pripadnicima Bobanske čete.
Sve kuće u Raptima su obnovljene, a poslednjih godina počela je masovnija obnova kuća i povratak Srba u bobanska sela koja su do rata pripadala trebinjskoj, a nakon rata opštini Ravno.
R.S. / Radio Trebinje