U Trebinju je danas počeo dvodnevni seminar o temi "Procjenjivanje i planiranje u oblasti zaštite i spasavanja" u organizaciji Republičke uprave Civilne zaštite i Agencije za upravljanje vanrednim situacijama Danske "Dema".
Vršilac dužnosti direktora Uprave Civilne zaštite Republike Srpske Mile Međed rekao je da je cilj seminara da se pomogne službama i institucijama sa područja istočne Hercegovine da identifikuju rizike, te da se razgovara o njihovoj pripremljenosti u odnosu na najveće identifikovane prijetnje, kao i o izradi planova pripravnosti i preventivnog djelovanja.
"Ovo je nastavak saradnje sa Agencijom `Dema` sa kojom smo do sada imali izuzetnu saradnju kad su u pitanju obuka i opremanje. Kad je riječ o sistemu zaštite od požara na području istočne Hercegovine u toku je obuka deminera koji će biti osposobljeni da u svakom trenutku budu na raspolaganju vatrogasnim jedinicma prilikom gašenja požara", rekao je Međed.
On je naglasio da će na području Trebinja i Hercegovine raditi i na poboljšanju tehničke opremljenosti jedinica, te preduzeti sve da se neke krizne situacije ne ponavljaju.
Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović istakao je da će ovakvi seminari unaprijediti rad Civilne zaštite grada Trebinja.
"Pravo je zadovoljstvo znati da upravo vrednuju i ovaj dio znajući da je ovo region koji ima puno opasnosti prvenstveno od zaštite od požara i to pogotovo u ljetnim mjesecima kada ljudstvo Civilne zaštite i Teritorijalno-vatrogasne jedinice na terenu ima mnogo posla. Drago nam je da čujemo mnogo zajedničkih stavova koje je podržala i Danska agencija `Dema`", rekao je Petrović.
On je istakao da se na seminaru moglo čuti mnogo pozitivnih prijedloga, razmišljanja i ideja, što će mnogo značiti na unapređenju Civilne zaštite grada Trebinja.
Direktor Agencije "Dema"Šefik Muhić naveo je da agencija svojim znanjem i iskustvom želi da pomogne u smanjenju rizika na ovim područjima.
"Agencija `Dema` demonstrira najnovija znanja i iskustva iz oblasti redukcije rizika iz zapadnoevropskih i skandinavskih zemalja koja su prihvaćena i prilagođena ovdje kao metodologije i alati, a sve sa ciljem da se smanje rizici i negativne posljedice na ljude, materijalna dobra, okolinu i društvenu zajednicu, za šta je neophodna permanentna edukacija svih ciljnih grupa i harmonizacija procjena i planova", naveo je Muhić.
On je dodao da je posredstvom ove agencije strukturama zaštite i spasavanja u BiH godinama darovana oprema i organizovano više edukativnih aktivnosti.
Seminar koji je okupio učesnike iz struktura koje se bave zaštitom i spasavanjem iz istočne Hercegovine, završava se sutra
SRNA